CZYM WYCZYŚCIĆ ZŁOTY ŁAŃCUSZEK?

Biżuteria złota – dla niektórych jej wybranie to najprzyjemniejsze przeżycie. Noszenie dla innych. Czy jest ktoś, kto lubi… sprzątać? Rozważając rozkosze musujące, jest to ostatnia rozrywka, jaka przychodzi mi do głowy. Jednak po pewnym czasie noszenia staje się wymagany. Jak czyścić złoty łańcuszek i dlaczego w ogóle tworzy się na nim brud?

DLACZEGO KONIECZNE JEST CZYSZCZENIE ZŁOTEGO ŁAŃCUCHA?

Zmieniający się odcień biżuterii jest spowodowany czynnikami innymi niż samo złoto. Połączenie innych elementów, takich jak miedź, powoduje, że ornament z czasem czernieje. Chcąc uniknąć tego zabiegu powinniśmy nosić biżuterię wykonaną z wysokiej jakości metalu. Ze względu na zwiększoną zawartość czystego złota, możesz cieszyć się jasną i lśniącą żółcią przez dłuższy czas. Niemniej jednak brud się gromadzi i ważne jest, aby zrozumieć, jak czyścić złoty łańcuszek.

CO MOGĘ ZROBIĆ W DOMU, ABY WYCZYŚCIĆ ZŁOTY ŁAŃCUCH?

Przed wyborem środków chemicznych warto zadbać o instrument bezpieczny dla biżuterii. Przy starannej konserwacji bardzo miękka szczoteczka do zębów lub ręcznik zapobiegnie uszkodzeniu złota. Jest to miękki metal, który wbrew powszechnemu przekonaniu jest łatwy do zniszczenia.

Jak czyścić złoty łańcuszek? Trudność tę pokonamy stosując ciepłą wodę, płyn do mycia naczyń i sodę oczyszczoną. Biżuterię trzymamy tam kilkanaście minut, aby ją delikatnie wyczyścić. Innym sposobem jest nałożenie warstwy pianki z proszkiem do pieczenia na łańcuszek na 30 minut. W tym celu można użyć wacika. To samo można zrobić, używając octu, soku z cytryny lub benzyny. Musisz jednak pozostawić kosztowności w ich obecności na kilka godzin.

Jeśli łańcuszek jest mocno połączony z cennymi kamieniami lub innymi niemetalowymi elementami, nie należy ich moczyć; zamiast tego wyczyść złoto ręcznikiem lub szczotką. Należy pamiętać, że minerały są produktem natury, a każda odmiana ma unikalny skład chemiczny. To, co niektórym jest trudne do zniesienia, zabija innych. W efekcie, o ile nie jesteśmy gemmologami, powinniśmy unikać narażania ich na działanie rozpuszczalników czyszczących.